Jak odbiera się nowe mieszkania? Odbiór techniczny w pigułce

Zanim otrzymasz klucze i będziesz mógł się zająć wykończeniem wnętrz, musisz przeprowadzić tak zwany odbiór techniczny lokalu, czyli zatwierdzić, że akceptujesz stan nieruchomości przed oddaniem jej do użytkowania przez dewelopera. Możesz to zrobić samodzielnie albo z pomocą specjalisty. Która opcja jest korzystniejsza i o czym powinieneś pamiętać?

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się niesłabnącą popularnością. Osoby, które decydują się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, podkreślają, że wybrały to rozwiązanie m.in. ze względu na możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni, dostęp do licznych udogodnień i atrakcyjne lokalizacje inwestycji.

Zanim jednak będą się mogły wprowadzić do nowo kupionego mieszkania, muszą przejść przez szereg formalności, to znaczy podpisać stosowne umowy i – jeśli to konieczne – uzyskać kredyt hipoteczny. Ostatnią z formalności jest odbiór techniczny lokalu.

Kiedy odbiór techniczny będzie konieczny? Zgodnie z regulacjami prawnymi odbiór dotyczy tych, którzy nabyli nową nieruchomość przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku, czyli tych, którzy podpisali umowę, gdy nowe mieszkania na sprzedaż były jeszcze w trakcie budowy.

Jeśli zatem zawrze się umowę z deweloperem w momencie, kiedy ten otrzymał już pozwolenie na użytkowanie bloku, odbiór techniczny staje opcjonalny. Deweloper może go przeprowadzić, ale nie ma takiego obowiązku. Zazwyczaj jednak jest to standardowa procedura.

sprzedaz-mieszkan (5).jpeg

Jak wspomniano we wstępie, odbiory wykonuje się samodzielnie lub z pomocą fachowca. Jeżeli decydujecie się samodzielnie sprawdzić, czy nowe mieszkanie z garażem spełnia wszystkie standardy, zabierzcie ze sobą rzut lokalu i opcjonalnie garażu, taśmę mierniczą, kątownik, poziomicę, latarkę, notes oraz telefon z dobrym aparatem fotograficznym.

Po co to wszystko? Żeby skontrolować m.in. czy:

  • pomieszczenia mają taką powierzchnię, jak opisano w rzucie mieszkania,
  • przy budowie ścian zachowane zostały kąty proste,
  • tynk na ścianach jest równo rozłożony,
  • parapety są wyprofilowane w poziomie i doszczelnione,
  • grzejniki znajdują się w odpowiednich miejscach i działają – zawory dobrze pracują,
  • lokalizacja miejsca postojowego jest zgodna z umową,
  • multimedia zostały właściwe wyprowadzone,
  • okna i drzwi są nieporysowane, szczelne oraz łatwo się otwierają i zamykają,
  • na balkonie lub tarasie jest spad ułatwiający odpływanie wody itp.

Wszelkie nieprawidłowości możesz sfotografować i zgłosić deweloperowi. W trakcie odbioru spisywany jest bowiem protokół przekazania i odbioru technicznego, w którym umieszcza się informacje o wszelkich uwagach. Deweloper ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi w związku ze zgłoszonymi problemami i 30 dni na usunięcie ewentualnych usterek.

Coraz częściej nowe apartamentowce odbierane są nie przez samych klientów, a przez fachowców, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Dlaczego? Ponieważ kupujący obawiają się, że nie będą w stanie odpowiednio sprawdzić nieruchomości, więc zlecają to osobom mającym doświadczenie.

Czy faktycznie warto skorzystać z pomocy fachowca? Tak, jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu mieszkania. Profesjonalista znający normy budowlane szybko i sprawnie oceni, czy konieczne są jakiekolwiek poprawki.

Gdzie kupić nowe lokale? Sprzedaż nowych mieszkań prowadzi m.in. doświadczony developer ze Słupska, firma Matbet: https://matbet.com.pl


Prostokąt z podziałem na kolumny


Sposób na czyste powietrze w mieszkaniu
Drewniane schody – kiedy to dobry wybór?
Nowoczesność i wygoda w łazience
Prysznic walk-in
Jak urządzić pokój z łóżkiem piętrowym?k


Styl minimalistyczny w mieszkaniu
Kuchnia na wymiar – nowoczesne rozwiązania
Jak utrzymać drewnianą podłogę w dobrym stanie?
Ozonowanie mieszkania jako sposób na alergie
Drewniane schody, piękne i funkcjonalne ale czy wytrzymałe?


Szklane drzwi – czy są trwałe?
Jak wybrać żaluzje – praktyczny przewodnik
Ergonomia w pracy – jak poprawić wydajność?
Wnętrze biurowe – jak urządzić?
Drzwi szklane – modne rozwiązanie wnętrzarskie